DOLAR: 5.78 TL
EURO: 6.44 TL

Turkcell 5G Testinde Rekor Kırdı

2 ay önce
60 kez görüntülendi

Turkcell 5G Testinde Rekor Kırdı

Turkcell, Tepebaşı Plaza’da yaptığı 5G testinde saniyede 2 Gbps hıza ulaşarak dünya rekoruna imza attı.

Akıllı cihaz teknolojisinde ve genel olarak iletişimde bir sonraki aşamaya geçiş, 5G teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte gerçekleşecek. Otonom cihazlar, nesnelerin interneti gibi pek çok yenilik de 5G ile doğrudan bağlantılı olarak gelişecek. Ülkemizde de 5G çalışmaları devam ediyor. 2023 yılında Türkiye’de 5G kullanımının başlaması bekleniyor. Operatörler, geçtiğimiz aylarda alınan izinlerin ardından 5G altyapı çalışmalarını başlatmıştı.

Turkcell, 5G’li ticari telefonları kullanarak yaptığı testlerde, 35 GHz bandında tam 2.283 Gbps hıza ulaşmayı başardı. Bu hız, dünya üzerinde gerçek 5G deneyimi için yapılan testlerde elde edilen en yüksek hız oldu. Ericsson ile birlikte yapılan çalışmalarda, test için kullanılan telefon ise Oppo’nun 5G uyumlu telefonu Oppo Reno 5G oldu.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, dünya rekorunu kırdıklarını açıklarken, “Dünyada 5G’nin standartlaşmasıyla ilgi çalışan kuruluşlara üyeyiz. 2017 yılında ilk demo setiyle hız testimizi yaptık. 2018 yılında Samsung, Ericsson, Huawei ile hız ve gecikme sürelerini gösteren testler gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Sezgin, 5G’nin hızın ötesinde düşük gecikme süreleri ve çok yoğun kapasiteli kullanım anlamına geldiğini söylerken, dünya üzerinde 5G şebekelerinin kurulmaya başladığını da belirtti. Altyapılarının hazır olduğunu söyleyen Sezgin, bu teknoloji ile Endüstri 4.0’ın sektörleri de değiştireceğini söyledi. Sezgin, 5G için olmazsa olmaz olarak nitelendirdiği fiber altyapı için diğer operatörlere de ortak bir altyapı kurma çağrısında bulundu. Sezgin, BTK’nın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile birlikte hareket ettiklerini söylerken, Türk halkına en kısa sürede 5G hizmeti vermek istediklerini de söyledi.

Bu hızda, ortalama büyüklükte 2 saatlik bir filmi indirmeniz 7 saniye sürerken, 12 şarkılık bir albümü indirmek için ise 0.2 saniyeye ihtiyacınız var demektir. Ya da bir sezon Netflix dizisi izlemek istediğinize dizi ortalama 30 saniyede indirilecektir.

 

Turkcell 5G Testinde Rekor Kırdı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık