DOLAR: 6.08 TL
EURO: 6.80 TL

Sanayi Devrimi Nedir? ve  Zaman Ortaya Çıkmıştır

6 ay önce
192 kez görüntülendi

Sanayi Devrimi Nedir? ve  Zaman Ortaya Çıkmıştır

Sanayi Devrimi, toplumun kırsal ve tarımsal olmaktan kentsel ve makine odaklı olmasına kaydığı bir dönemdi. Sanayi Devrimi’nden önce, üretim, çok fazla insan enerjisi kullanan basit el aletleri ve temel makineler kullanılarak yapıldı.

Sanayi devrimi, 1830’larda ve 1840’larda en büyük etkilerinin hissedildiği 1780’lerde başladı. Sanayileşme, daha sofistike makinelerin ve seri üretimin kullanılmasına yol açtı. Endüstri devriminin anahtarı, tekstil ve demir endüstrilerinin yanı sıra buharlı motorların geliştirilmesiydi. Devrimin sonucu olarak iletişim, ulaşım ve bankacılık geliştirilmişti. Dönem, hane geliri, nüfus ve kirlilikte benzeri görülmemiş bir artışla da işaretlenmiştir.

Sanayi Devrimi Başlangıcı

Sanayi Devrimi Büyük Britanya’da başladı. 18. yüzyılda Büyük Britanya önde gelen ticaret ülkesiydi. Küresel ticaret imparatorluklarını dünyanın farklı bölgelerindeki kolonilerle kontrol etti. Sanayi Devrimi’nin kesin başlangıcı, tarihçiler arasında hala tartışma konusu.

Eric Hobsbawm gibi bazı tarihçiler, devrimin 1780’lerde başladığı ve sadece 1830 ve 1840’larda hissedildiği düşüncesindeyken, diğerleri 1760 ve 1830 yılları arasında Sanayi Devrimi’nin gerçekleştiğini savunuyorlar. Ancak, hızlı sanayileşme, 1780’lerde makineli eğirme ile başladı. 19. yüzyılın başlarında gerçekleşen buhar gücü ve demir üretiminde yüksek bir büyüme oranına sahip. 19. yüzyılın başlarında İngiltere’den Avrupa’nın ve Amerika’nın geri kalanına tekstilin mekanik üretimi yayıldı.

Sanayi Devrimi İngiltere’de başlayan ve 18. ve 19. yüzyıl arasında Avrupa’da ve Amerika’da yayılmıştır. İngiltere’nin Sanayi Devrimi’nin doğduğu yer olarak rolünün çeşitli faktörleri sorumluydu. Ülkenin her ikisi de sanayileşme için gerekli olan demir cevheri ve kömür dahil olmak üzere bol miktarda doğal kaynağa sahipti.

Bu nedenle, bu kaynakların çoğunu ithal etmek zorunda kalmadılar, üretimdeki maliyet ve verimliliği önemli ölçüde azalttılar. İngiltere, dünyanın diğer süper güçlerinin çoğunun aksine, politik olarak istikrarlıydı ve o dönemde çatışma yaşamıyordu. Ülkenin görece barış, Sanayi Devrimi’nin gerçekleşmesi için bir ortam sağladı. Ek olarak, İngiltere’nin üretilen mallar için hammadde ve pazar kaynağı olarak hizmet eden birkaç kolonisi vardı.

Sanayi Devrimi İngiltere’de başladıktan sonra, yavaş yavaş Avrupa ve ötesine geçti. Kıtadaki teknolojik gelişme, İngiltere’den satın alınan teknolojilerin uygulanmasını içeriyordu. Belçika, Sanayi Devrimi’nin gerçekleştiği İngiltere’den sonra Avrupa’da ikinci ülke oldu. 1820’lerin ortalarında başladı ve 1830’da Belçika’nın bağımsızlığından sonra yaygın olarak hissedildi.

Fransa’da sanayileşme ve ekonomik büyüme, 18. ve 19. yüzyıllarda yavaş ve istikrarlı iken, Almanya sanayileşmesi, 19. yüzyılın sonlarında kimyasal araştırmalara odaklandı. Japonya’da Sanayi Devrimi 1870’lerde demiryollarının inşası ve toprak reformu programlarının başlatılmasıyla başladı.

Birleşik Krallık’ta 18. ve 19. yüzyıllarda Sanayi Devrimi’nin başlangıcında ABD, esas olarak tarımsal bir ekonomiydi. Amerikan Sanayi Devrimi, 1793’te ABD’de bir sanayi değirmenini ilk açan Samuel Slater’e aitti. Samuel’in tasarımları İngiltere’den yoğun bir şekilde ödünç alındı.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık