DOLAR: 5.90 TL
EURO: 6.65 TL

Roma Şehri Hakkında Bilgi

5 ay önce
222 kez görüntülendi

Roma’nın tarihi kenti, İtalya’nın Lazio bölgesindeki Tiber Nehri’nin kıyısında, İtalyan Yarımadası’nın orta batı kısmında yer almaktadır. Şehir, İtalya’nın başkenti ve aynı zamanda 1.285 kilometrekarelik bir alanda 2.9 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan en büyük ve en kalabalık metropolü. Bir ülke olan Vatikan , Roma sınırları içerisinde yer almakta ve şehir içindeki bir ülkenin tek örneğidir.

Roma‘da Akdeniz iklimi hüküm sürer; kurak ve sıcak yazlar ve nemli, soğuk . Temmuz ve Ağustos aylarında en sıcak aylarda, gün boyunca ortalama sıcaklık 30 ° C, gece ise 18 ° C’dir. Ocak ayının en soğuk kış aylarında ortalama günlük sıcaklık 12 ° C, gece ise 3 ° C’dir. Şiddetli kar yağışı oldukça nadirdir, ancak hafif kar yağışı hemen hemen her kış görülür. Ancak, yeryüzündeki kar birikiminin sık olduğu bilinmemektedir. Roma’nın hoş iklimi, yıl boyunca kentte ağır turistlerin ayak basmasına yardımcı olur.

Tiber Nehri, kıyılarında bulunan Roma şehri ile ünlü, Avrupa’da tarihi bir nehirdir. Tiber Nehri, Po Nehri’nden sonra ülkenin ikinci en uzun nehridir. Nehir orijini Monte Fumaiolo yamacında 405 km boyunca genellikle güney yönünde akar ve Ostia Antica yakınlarındaki Tiren Denizi’ne akar. Bazı antik yazarlara göre, Tiber Nehri ilk olarak Albula olarak biliniyordu, ancak Alba Longa kralı olan Kral Tiberius‘un nehirde boğularak öldüğü Tiberis adını değiştirdi.

Nehir, aşağıdaki bölümlerde açıklanacağı gibi Roma şehrinin doğuşunda ve genişlemesinde hayati bir rol oynamıştır. Bir başka nehir olan Aniene de Roma’yı geçiyor. Nehir, şehrin tarihi merkezinin kuzeyindeki Tiber’e katılır.

Tarihçiler, Roma’nın, İtalya’nın bugünkü Lazio bölgesinde bulunan yedi tepeden oluşan bir grupta kurulduğu görüşünde. Aventine, Caelian, Capitoline, Esquiline, Palatine, Quirinal ve Viminal isimli bu tepeler, Roma şehrinin kalbinde, Tiber Nehri’nin doğu yakasında yer almaktadır. Bu yedi tepenin zirvesinde küçük köy benzeri yerleşimlerin büyüdüğü, ancak başlangıçta bu yerleşimlerin tek bir varlık olarak örgütlenmediği ya da birleştirilmediği söyleniyor.

Şehir muhtemelen Palatine Tepesi’nde Romulus tarafından kurulmuştur ve kademeli olarak, yedi tepenin tamamının sakinleri ortak çıkarları paylaşmak ve Roma’nın antik kentine şekil vermek üzere ortak sorunları çözmek için bir araya gelirler. Bu nedenle, bu yerleşim birimlerinin birleşmesi, proto-kentsel bir aşamadan kentsel bir duruma dönüşümün yolunu açtı. Tarımsal üretkenlikteki artış ve artan ticaret faaliyetleri muhtemelen kentin büyümesini artırdı.

Bir yerin coğrafyası, yer yerdeki yerleşim yerlerinin büyümesini etkilemede genellikle büyük bir rol oynar. Bu, Roma coğrafyasının genişlemesini büyük ölçüde etkilediği Roma için farklı değildir. Şehrin yedi tepenin üstündeki yükseltilmiş konumu, sakinlere koruma duygusu sağladı ve insanları su baskınlarına karşı korudu.

Dünyanın tüm büyük şehirleri büyük nehirlerin kıyısında gelişmiştir ve Roma da aynı şekilde gelişmiştir. Tiber Nehri’nin suları, bölge halkının evsel su ihtiyacını karşıladı. Ayrıca, nehir sulama ve navigasyonu kolaylaştırdı. Roma’yı Akdeniz’e bağladı ve böylece Roma ile Avrupa’nın diğer bölgeleri ve dünyanın arasında kolay bir ticaret yolu sağladı.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık