DOLAR: 5.65 TL
EURO: 6.35 TL

Ramazan Ayında Ne Tür İbadetler Yapılır?

2 ay önce
49 kez görüntülendi

Ramazan ayında ibadet nasıl olmalı?

Ramazan ayında hangi dualar okunur hangi ibadetler yapılır? Müslümanların oruç ve ibadet ayı Ramazan huzur içerisinde karşılandı. Binlerce kişi bu kutsal ayda okunacak dualar ve yapılacak ibadetleri ayrıntılı şekilde öğrenmek istiyor.

Ramazan genel itibariyle zaten bir ibadet ayıdır. İçinde de teravih, oruç gibi ibadetler barındırır. Sadece bu aya özgü ibadetler vardır. Ruhen de oruç tutan bir kimsenin, akşamları ibadet eden bir kimsenin zaten ibadete yatkın olduğunu görürüz.
Kuran okumakdua etmek, itikaf, namazlar, sadaka gibi farklı ibadetler yapılır. Bu tür farklı ibadetlerle ayın tamamı zaten ibadetle geçer. Bu kadar ibadetin yanında, Ramazan veya üç aylarbaşlamadan önce  elimize bir kağıt alalım.

Ramazan kendini affettirmek ile alakalıdır. Bu af için en geniş kapı Kadir Gecesi’nde açılır. Bu kağıda günahlar, af istenen şeyler not alınabilir. Ramazan’da her gün ayrı bir şey için af isteyebiliriz. Helalleşmek istediğimiz kişileri de not alıp helalleşebiliriz. Bu ay içinde yine günahlarımızı da Allah’a itiraf etmeliyiz.

Bir ayete göre insanlar ve cinler “kulluk etsinler diye” yaratılmışlardır. Kâfiri mü’mini, fâsıkı âbidi, iyisi kötüsü, maddecisi ruhçusu ile bütün insanlar kulluk etmektedir; ancak kimi kula, kimi nefsine, kimi dünya menfaatlerine, kimi gazap ve ihtiraslarına, kimi gerçek diye inandığı bir hayale veya ideolojiye, kimi batıl mabutlara… kimi de yegâne ma’bud (tapılmaya layık) olan Allah Teala’ya.

Bütün hak dinler gibi İslâm’ın da gayesi insanı bütün batıl inanç ve kulluklardan kurtararak kendini ve Rabbini tanıtmak, yalnız O’na ibadet etmesini sağlamak, bütün mevcudiyetiyle O’na bağlamak ve bu bağlılık içinde gerçek hürriyete kavuşturmaktır.

Ramazan ayının fazileti

Selmân-i Fârisî (r.a.) bir hadîs-i şerîfi şöyle bildirmiştir: “Resûlullâh (s.a.v.) Şa’ban ayının son günü hutbede buyurdu ki: “Ey müslümanlar! Üzerinize öyle büyük bir ay gölge vermek üzeredir ki, bu aydaki bir gece (Kadir gecesi) bin aydan daha hayırlıdır. Allâh’ü Te’âlâ, bu ayda, her gün oruç tutulmasını emretti. Bu ayda, geceleri teravih namazı kılmak da sünnettir. Bu ayda, Allâh için, ufak bir iyilik yapmak, başka ayda bir farz edâ etmek gibidir.
Bu ayda bir farz yapmak, başka aylarda yetmiş farz yapmak gibidir. Bu ay sabır ayıdır, sabır edenin gideceği yer Cennettir. Bu ay iyi geçinmek ayıdır. Bu ayda mü’minlerin rızkı artar. Bir kimse, bu ayda bir oruçluya iftar verirse, günâhları affolur. Hak Te’âlâ onu Cehennem ateşinden âzâd eder. O oruçlunun sevabı kadar, ona verilir.”

Ashâb-ı Kiram (r.a.e.) dediler ki: “Yâ Resûlâllah, her birimiz, bir oruçluya iftar edecek, onu doyuracak kadar zengin değiliz.” Resûlullâh (s.a.v.) buyurdu ki: “Bir hurma ile iftar verene de, yalnız su ile oruç açana da, biraz süt ikram edene de, bu sevâb verilecektir. Bu ay öyle bir aydır ki, ilk günleri rahmet, ortası afv ve mağfiret ve sonu Cehennemden âzâd olmaktır. Bu ayda, işçinin, memurun, askerin ve talebenin vazifesini hafifleten âmirleri, kumandanları ve müdürleri, Allâhü Te’âlâ affedip, Cehennem ateşinden kurtarır.
Bu ayda dört şey’i çok yapınız! Bunun ikisini Allâhü Te’âlâ çok sever. Bunlar Kelime-i Şehâdet söylemek ve istiğfar etmektir. İkisini de zâten her zaman yapmanız lâzımdır. Bunlar da Allâhü Te’âlâ’dan Cenneti istemek ve Cehennem ateşinden O (c.c.)’a sığınmaktır. Bu ayda bir oruçluya su veren bir kimse, kıyamet günü susuz kalmayacaktır.”

Resûlullâh (s.a.v.) bir başka hadîs-i şerifinde şöyle buyururlar: “Receb ayı ümmetimin ayıdır. Diğer aylara göre onun fazileti, ümmetimin diğer ümmetlere fazileti gibidir. Şaban ayı benim ayımdır. Onun diğer aylara üstünlüğü, benim diğer peygamberlere üstünlüğüm gibidir. Ramazan ayı da Allâh (c.c)’un ayıdır. Diğer aylara nazaran onun fazileti, Allâh (c.c)’un, mahlûkatına üstünlüğü gibidir.”

Mübarek ay geliyor! İşte Ramazan’da yapılacak ibadetler

Bir insanın sıklıkla ibadet etmesi, salih amel işlemesi Allah’a olan bağlılığını, samimiyetini gösterir. Sevap kazanarak, cennete girmesine vesile olur. Müslümanlar için en önemli ve en nihai olan hedef cennete girmektir.

Bu ayda Peygamber Efendimizin müjdelediği birçok hayrın ve Salih amelin işleneceği günler var İşte onlardan bir kaçı:
1- Oruç tutmak
2- Geceleri Peygamber Efendimiz’in sav sünneti olan teravih namazını kılmak
3- Kur’an okumak
4- Namazları cemaatle kılmak
5- Sahur yapmak
6- İftar ettirmek
7- Kadir Gecesini aramak
8- Sabretmek
9- İhsan ve ikramda bulunmak
10- Tövbe etmek
11- Cenneti istemek
12- Çokça Kelime- i Tevhid söylemek
13- Ramazan umresi yapmak
14- Açları doyurmak
<h3

Sahura özel dua diye net bir dua yoktur fakat farklı dualar edilebilir. Sahur duası genel olarak o vaktin değerlendirilmesi ve affa dair dualardır. Sahur içinde bereket vardır. Bu bereketten fayda sağlanması için sahura kalkmak önemlidir. Sahurun bereketli bir vakit olmasından kaynaklı berekete ve Allah’ın nimetini arttırmasına yönelik dualar edilebilir.
Hz. İbrahim duası olan bizim de okuduğumuz Rabbenâğfirlî ve li-vâlideyye ve lil-mü’minîne yevme yekumü’l hisâb. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn. Ey bizim Rabb’imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü’minleri hesap gününde bağışla. Ey Rabb’im merhamet edenlerin merhamet edicisi, bize rahmetinle muamele eyle.

Bir diğer dua da Rabbenâ âtina fid’dünyâ haseneten ve fil’âhirati haseneten ve kınâ azâbennâr. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn. Allah’ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru dualarıdır.
İftar duası</strongü

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

“Allah’ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!”

“Allah’ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; imanınla, ey korkanların imanı ve güveni!”

“Allah’ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan’ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!”
Ramazan ayından dikkat edilmesi gereken konular:

-Orucu niyet ederek başlatmak şarttır ancak niyeti konuşarak getirmek şart değildir, sünnettir. Gece sahura kalkmak da niyet yerine geçer.

– Ramazan orucuna akşamdan itibaren ertesi günün imsak vaktine kadar niyet edilebilir. Sahura kalkmadan da niyet ettiğiniz takdirde ertesi günü orucunuzu tutabilirsiniz. Ancak İslam âlimleri sahura kalkılarak niyet edilmesini öneriyor.

– Gece ettiğiniz niyetten vazgeçmek isterseniz imsak vaktine kadar vazgeçmelisiniz.

– Ramazan orucu için her gün ayrı niyet edilmelidir. Çünkü araya geceler girdiği için her günün orucu, ayrı bir ibadet sayılmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık