DOLAR: 5.69 TL
EURO: 6.29 TL

Protein nedir protein ne işe yarar?

11 ay önce
363 kez görüntülendi

Protein nedir protein ne işe yarar?

Protein, istemediğimiz kiloları vermemize yardımcı olur ve tokluk hissi verir. Vücudumuzun en çok ihtiyacı besinlerden biri olan protein aminoasitlerden oluşan önemli besin kaynaklarımızdan biridir . Protein   vücuttaki her hücrenin önemli bir bileşenidir , Saçımız ve tırnaklarımız vücudumuzun birçok bileşeninin oluşumunda Protein büyük önem taşır.

protein ne demek

protein ne demek

Vücudunuz doku oluşturmak ve onarmak için protein kullanır öyle ki  Enzimleri, hormonları ve diğer vücut kimyasallarını oluşturmak için de protein kullanır . Ayrıca Protein,  kemik, kas, kıkırdak, deri ve kanın önemli yapı taşlarından  bir tanesidir. Yağ ve karbonhidratlar ile birlikte, protein bir “makrobesin” dir, yani vücudun nispeten büyük miktarlara ihtiyacı vardır.

Amino asitlerden oluşurlar ve molekül ağırlıkları 5.000 ile birkaç milyon dalton arasında değişir. Proteinler, organizmanın ihtiyaç duyduğu 3 makro besin grubu içinde yer almaktadır. Proteinler değişik sayı ve çeşitte amino asit içerirler. Yapıyı oluşturan amino asitler pepdit bağı ile bağlanarak polipepdit yapısını oluştururlar. Bazı proteinler amino asitlerin yanı sıra karbonhidrat, lipit, mineral madde ve renk maddeleri (pigmentler) gibi diğer yapıtaşlarını da içerirler ve bunlara prostetik grup denir.

Bütün canlılardaki karbonhidratların ve lipitlerin yapıları aynıdır. Ancak her canlı kendine özgü proteinler taşır ve bir canlıdaki protein o canlı için özeldir. Örneğin bir bakterideki bulunan bir protein sıcak kanlı bir hayvanda yabancı madde olarak algılanır. Bu nedenle de bu canlılarda antijenik özellik gösterir. Organ ve doku transferlerinde karşılaşılan uyuşmazlıklarda, organ veya doku proteinlerinin diğer canlı tarafından kabul edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Bitkiler kendi proteinlerini kök ve yapraklardan emilen inorganik kaynaklardan (CO2, su ve azot) sentezleme yeteneğine sahiptir. Bitkiler bu sentez olayında inorganik azot kaynaklarını kullanabildikleri halde, insan ve diğer yüksek hayvanlar kendi vücut proteinlerinin sentezini gerçekleştirebilmek için gerekli azot kaynağını diyetteki bitkisel ve hayvansal proteinlerden sağlamak zorundadırlar. Diğer taraftan havanın serbest azotunu yalnızca belirli bazı mikroorganizmalar tespit etme yeteneğine sahiptir.

 

Mikro besin nedir ? küçük miktarlarda ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallere “mikrobesinler” denir. Fakat yağ ve karbonhidratlardan farklı olarak, vücut protein depolamaz ve dolayısıyla yeni bir kaynağa ihtiyaç duyduğunda çekecek bir üretime sahip değildir.

Tüm proteinler, en eski çağlardaki bakterilerden veya en kompleks canlılardan olsun, var olan aynı 20 amino asidin karakteristik doğrusal diziler halinde kovalent olarak bağlanmasıyla oluşur. Bu amino asitlerin yan zincirlerinin belirleyici kimyasal özelliklerinden dolayı bu 20 öncü molekül protein yapısının yazıldığı dilin alfabesi olarak sayılabilir

  • Proteinler tüm hücrelerde ve hücrelerinde tüm bölümlerinde en çok bulunan biyolojik makro moleküllerdir
  • Proteinler tek bir hücrede bile binlerce farklı çeşitte ve büyüklüğü ufak peptidlerden, milyonlarca molekül ağırlıkta büyük polimerlere değişebilen çeşitlilikte bulunur
  • Ayrıca proteinler biyolojik işlevlerde aşırı çeşitlilik gösterir
  • Proteinler genetik bilginin ifadelendiği moleküler araçlardır

Kaynak:abs.mehmetakif.edu.tr

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık