DOLAR: 5.55 TL
EURO: 6.16 TL

Okula uyum sürecinde nelere dikkat edilmeli

10 ay önce
419 kez görüntülendi

Okula uyum sürecinde nelere dikkat edilmeli

Okul öncesi dönem, çocuğun doğumundan itibaren ilkokula başladığı döneme kadar geçen yılları kapsayan, çocukların yaşamlarında önemli bir rolü olan; zihinsel, bedensel, sosyal ve duygusal ve dil gelişimlerinin büyük bir bölümünün tamamlandığı, kişiliğinin şekillendiği ve sürekli değişimin olduğu bir süreçtir. Çocuğun yüksek düzeyde öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönem olarak da görülmektedir .

Bu açıdan okul öncesi öğretmenleri çocuğun gelişiminde ve öğrenmesinde önemli bir yeri olan ve çocuğu geleceğe hazırlayan bireyler olarak görülmektedir.

Bir çok ülkede  yapılan birçok çalışma bireyin okula olumlu başlangıç yapmasının önemli olduğunu göstermektedir. Okula olumlu bir başlangıcın yaşamdaki akademik ve sosyal başarıyı olumlu etkilediği görülmüştür. Çocukların öğrenci olarak kendilerini algılayış biçimleri, okul deneyimleri ile şekillenmektedir .

Dolayısıyla okula uyum, çocukların kendileri için yeni olan birçok deneyimi yaşadıkları ve değişime uyum sağlamalarının beklendiği bir süreçtir. Bu süreç çocuğun rolünü, kimliğini, beklentisini ve topluma katılımını önemli bir biçimde değiştirmektedir.

Okula uyum sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Okula uyum süreci, daha sonraki süreçlerdeki okul başarısı için “hassas dönem” olarak düşünülmekte ve gelişimin önemli bir yapıtaşı olarak ifade edilmektedir.  Okul öncesi eğitimine başladığı dönemde anne babasına duyduğu bağlılık büyük ölçüde devam ettiği için çocuklar kendilerini güvende hissettikleri aile ortamından çıkıp, hiç tanımadıkları okul ortamına girdiklerinde bazı sorunlar yaşayabilmektedir.

Bu yeni duruma alışma sürecinde yaşanan uyum sorunlarının zamanla yerini dengeye bırakması gerekmektedir. Çocuğun anneden ya da bakımını üstlenmekten korkması ayrılık kaygısı olarak tanımlanmakta ve anaokuluna başlama sürecinde bu durumun yaşandığı belirtilmektedir.

Ayrılık kaygısı uzun sürdüğünde, şiddetli ve gelişimsel olarak uygunsuz ise ya da işlevselliği bozuyorsa bir ruhsal bozukluğa dönüştüğü kabul edilmektedir. Her sıkıntısında sığındığı anne-babanın kendisini bırakıp gitme olasılığı, çocuğu fazlasıyla tedirgin etmektedir. Dolayısıyla çocuğun okul öncesi eğitim kurumundan en üst düzeyde yararlanabilmesi için okula uyum sağlamış olması büyük önem taşır.

Çocuklarda okul öncesi eğitimi

Sevgi ve güven ihtiyacı duyan çocuğun okula uyum sürecinde sevgi ve güven ihtiyacını sağlamak için ebeveynlerin desteğini hissetmesi bu süreci kolaylaştırır. Çocuklarda okul öncesi eğitimi kurumuna ve ilkokula başladıkları ilk haftalarda görülen uyum problemlerinin, aile içi iletişimin niteliğine bağlı olacağı gibi çocuğu etkileyen yaş ve cinsiyet faktörlerinden de etkilendiği varsayılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren okul öncesi çocuklarının okula uyum sürecine geçişlerini kolaylaştırmak ve onlara okulu sevdirmek amacıyla uyum programı uygulamalarını başlatmıştır. Bu uyum program uygulamaları okulun açılış tarihinden önceki haftayı kapsamakta olup beş günlük bir programdır.

Yapılan araştırmalar incelendiğinde; okul öncesi dönemde öğretmenlerin çocukların okula uyum sürecine ilişkin görüşlerini ele alan sınırlı sayıda çalışmanın olduğu çalışmaların daha çok akran ilişkileri, prososyal davranışlar, mizaç özellikleri gibi farklı değişkenlerle uyum sürecini değerlendirmek  üzerine yapılan araştırmaların da sınırlı belirlenmiştir.

Bu araştırmada okul öncesi dönemde okula uyum sürecinde uygulanan stratejiler ve karşılaşılan sorunlar hakkında öğretmen görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca okula uyum sürecinde devlet okullarında uygulanan stratejiler ile özel okullarda uygulanan stratejiler arasında farklılık olup olmadığı da belirlenmeye çalışılmıştır.

kaynak:dergipark.gov.tr

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık