DOLAR: 5.90 TL
EURO: 6.65 TL

Ocak ve Fırın Kullanımında Enerji Tasarrufu

5 ay önce
218 kez görüntülendi

Ocak ve Fırın Kullanımında Enerji Tasarrufu

Fırının kapağı sık sık açılıp kapatılmamalı veya uzun süre açık bırakılmamalı. Kapak her açıldığında içerideki ısı 10ºC azalır.
Bunu dengelemek için fırın fazladan enerji harcar.Pişirme işleminde altı düz olan kaplar tercih edilmelidir. Kabın altı temiz olmalı, ayrıca tam ateşin üzerine gelecek şekilde yerleştirilmelidir.

Her evin olmazsa olmazı elektrikli fırınların evlerimizde en çok elektrik harcayan eşyalar listesinde 3. sırada yer aldığını biliyor muydunuz? İşte fırının yaktığı elektrikten tasarruf etmenin yolları…

Fırının harcadığı elektrikten tasarruf etmek için öncelikle daha az enerji harcayan A/A+/A++/A++/A+++ model fırınlardan birini tercih etmek gerekir. Ayrıca fırının hava ve ısı sızdırmaz olmasına dikkat edilmelidir. Fırın ne kadar az sızdırma yaparsa yemekler o kadar kısa sürede pişer.

  1.  Tencere ve tavalarda kapakları kapalı olarak pişirme yapmak hem işlemi hızlandırır hem de enerji tüketimini azaltır. Böylece sağlanacak buhar enerjisiyle %60 tasarruf sağlamak mümkün olacaktır.
  2. Pişirme sırasında basınçlı (düdüklü tencere) ve buharlı tencere kullanmak enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra yiyeceklerin besin değerlerini de korur.
  3. Elektrikli ocak ve fırınları pişirme süresinin bitiminden birkaç dakika önce kapatıp kap ve aracın kendi sıcaklığından yararlanılabilir.
  4. Fırında gerekli olmadıkça ön ısıtma yapılmamalı, yapılsa bile bu süre 10 dakikayı geçmemelidir.
  5. Fırın kapağının her açılışında %20 oranında ısı kaybı olması nedeniyle pişirme süresinin sonuna kadar mümkünse kapak açılmamalıdır.
  6. Eğer evde birden fazla fırın varsa küçük olanı tercih edilmelidir. Büyük bir fırını yarı kapasite ile kullanmak yerine, küçük bir fırını tam kapasite kullanmak büyük ölçüde tasarruf sağlar.
  7. Donmuş bir eti pişirmek, çözülmüş bir etin pişirilmesinden 20 dakika daha fazla zaman alır. Bu nedenle donmuş etlerin pişirilmeden önce çözülmesi gereklidir.
  8. Mikrodalga fırınlar geleneksel fırınlara oranla enerjiyi daha verimli kullanırlar. Bu fırınlarda pişirme 2- 10 dakika, ısıtma ise 10- 30 saniyede gerçekleşir. Yemek ısıtmada mümkün olduğunca mikrodalga fırın kullanılması %60- 65 tasarruf sağlar.
  9. Ocak ve fırınların verimli yanmalarını sağlamak için daima temiz tutulması gereklidir.
  10. Fırın satın alırken mutlaka hava ve ısı sızdırmaz yalıtımlı ve az enerji tüketenler tercih edilmelidir.

Çamaşır Makinesi ve Kurutucu Kullanımında Enerji Tasarrufu >>

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık