DOLAR: 5.69 TL
EURO: 6.29 TL

Libya krizi: BM binlerce kişinin çatışmalardan kaçtığını söyledi

1 yıl önce
61 kez görüntülendi

 

Gen Haftar’ın kuvvetleri, en az 19 savaşçı kaybettiklerini söyledi.

Libya neden bu kadar kanunsuz? Askeri güçlü adam Khalifa Haftar kimdir?

Daha önce BM iki saatlik bir ateşkes için temyiz etti, böylece zayiatlar ve siviller tahliye edilebilirdi, ancak savaş devam etti.

mersin esc Buna cevaben, AB ve ABD ve Rusya da dahil olmak üzere birçok ülke düşmanlıklara son verilmesi çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Trablus’a karşı bu tek taraflı askeri kampanya sivilleri tehlikeye atıyor ve tüm Libyalılar için daha iyi bir gelecek için umutları baltalıyor.” Dedi.

BM destekli müzakerelerin 14-16 Nisan tarihleri arasında yeni seçimlerin yol haritasını görüşmesi planlandı. Bunların hala gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belli değil.

Yerdeki durum nedir?
Gen Haftar’ın Libya Ulusal Ordusu (LNA) güçleri, Trablus’a çok yönlü bir saldırı düzenledi.

Ancak bir BM sözcüsü AFP haber ajansına, “hala olumlu bir cevap beklediklerini” söyledi.

LNA, ilk hava saldırısını Pazar günü – BM destekli Ulusal Anlaşma Hükümeti’nin (GNA) hava saldırılarına maruz kalmasından bir gün sonra gerçekleştirdiğini söyledi.

Gen Haftar’ın daha önce kuvvetlerinin ele geçirdiğini belirttiği üzere, başkentin güneyinde kullanılmayan yer olan Tripoli Uluslararası Havaalanı çevresinde savaş devam etti.esc mersin

GNA’ya bağlı kuvvetler ilerlemeyi yavaşlattı ve Pazar günü bir GNA sözcüsü Al-Jazeera TV’ye şu anda GNA’nın ülkenin tamamını “temizlemeyi” amaçladığını söyledi.

Hangi tahliyeler daha önce yapıldı?
ABD’nin askeri operasyonlarından ve Afrika’daki irtibatlarından sorumlu olan ABD Afrika Komutanlığı, “artan huzursuzluk” nedeniyle ABD güçlerinin bir ülkesini ülke dışına çıkardığını söyledi.

Operasyonda kullanılan hızlı bir amfibi zanaat rapor edildi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, ülkenin 15 Merkez Yedek Polis Gücü barış gücünün tam birliğinin Trablus’tan tahliye edildiğini, çünkü Libya’daki durumun “aniden kötüleştiğini” söyledi.

 

Libya krizi: BM binlerce kişinin çatışmalardan kaçtığını söyledi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık