DOLAR: 6.08 TL
EURO: 6.80 TL

Kuru Buz Nedir?, Nerelerde Kullanılır?

6 ay önce
183 kez görüntülendi

Kuru Buz Nedir?, Nerelerde Kullanılır?

Donmuş karbondiyoksit (CO2) olarak farklı alanlarda karşımıza çıkan kuru buz, son zamanlarda görsellik açısından da sıkça denk geldiğimiz bir sunum tekniği haline dönüştü.

uru buz, karbondioksitin (CO 2 ) katı formudur. Bu, karbondioksit (CO 2 ), erime olmadan doğrudan buhar fazına geçer ve su buzu gibi herhangi bir kalıntı bırakmaz. Toprak atmosferik basınçlarında -78.5 ° C veya -109.3 ° F de süblimleşir. Bazen “kardice” olarak anılır.  

Kuru buz nedir

Kuru Buzun Kullanım Alanları

  • Ticari uygulama

Esas olarak bir soğutma maddesi olarak kullanılır. Gıdalar, döngüsel olmayan soğutma yoluyla kuru buz kullanılarak korunabilir. Mekanik soğutma olmadığında, dondurma veya biyolojik örnekler gibi soğuk veya donmuş halde kalması gereken ürünleri paketlemek için kullanılır. Böcek aktivitesi, tahılların kapalı kaplarında kontrol edilebilir. Duman gibi sisin yoğun bulutları, süblimasyon sürecinin hızlandırıldığı suya kuru buz yerleştirilerek oluşturulabilir. 

Kuru buz, karbondioksite çekilirken zararlıları yakalamak için yem olarak kullanılabilir.. Kemirgenlerin yok edilmesi, yeraltı kemiği meskenlerine pelet atılması ve girişin kapatılmasıyla yapılabilir, bu da kuru buz süblimasyonunun başlangıcı ile kemirgenlerin boğulmasına yol açar. Ateş, oksijeni dışarıda bırakarak ateşi boğduğu gibi yakıtı soğutan küçük buz topaklarının kullanımıyla da savaşabilir.

 

  • Endüstriyel Uygulama

Vanasız borular donma suyu ile tamir edilebilir. Endüstriyel ekipmanların kalıntıları, kuru buz peletlerinin, pelet hızının süblimasyon eylemiyle birlikte gücünü birleştiren sıkıştırılmış hava ile bir nozuldan ateşlendiği patlama temizliği ile çıkarılabilir. Lastik, yağ, mürekkep ve boya gibi materyaller patlama temizliği ile giderilir. Yanıcı buharların gazdan arındırılması, kuru buz peletlerinin süblimleşme eylemi yoluyla depolama tanklarında gerçekleştirilebilir, bu da karbon dioksit açığa çıkarır ve yanıcı buharları dışarıya doğru hareket ettirirken taşır.

 

  • Bilimsel Uygulama

Bulut ekiminde kullanılan, yağış miktarını arttırmak için kullanılan bir hava şartlandırma yöntemi olan kimyasallardan biridir. Zorlu hava koşullarının yaygın olduğu havaalanlarında sis ve doluların bastırılması da benimsenmiştir.

 

Kuru Buzun Avantajları

Güç veya soğutma makineleri gibi yardımcı araçlar arızalandığında, soğutulmuş ürünler alt kısımda kuru buz bulunan havalandırmalı bir soğutucuya yerleştirilerek soğuk tutulabilir. Yemekler plajlar boyunca buzdolabında veya dondurulmuş olarak saklanabilir, balıkçılık, botla gezme ve kuru buz kullanımı ile kamp yapılabilir.

 

Kuru Buzun Dezavantajları

Kuru cilt, doğrudan cilt teması olduğunda donma ısırığına, yanıklara ve diğer ölümlere neden olabilir. Eldiven ve diğer koruyucu ekipmanlarla dikkatle kullanılmalıdır. Kuru buz, süblimasyon nedeniyle solunumu zorlaştırabilecek ve boğulmaya neden olabilecek karbondioksidi serbest bıraktığı için uygun havalandırılan bir alanda kullanılmalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık