DOLAR: 5.83 TL
EURO: 6.51 TL

Kiev Gezi Rehberi

8 ay önce
314 kez görüntülendi

Kiev Gezi Rehberi

Kiev, (Ukraynaca: Київ – Kıyiv, Rusça: Киев – Kiyev ), Ukrayna’nın başkenti ve en büyük kenti.

İlk Vakayiname isimli tarihsel belgede Kiev şehrinin yerel bir yöneticisi olmadığı ve 9. yüzyıldan itibaren Hazar Türklerine haraç verdikleri yazmaktadır. Eski Türkçede yüksek yer anlamına gelen ve Sarkel’e benzeyen Sambat kalesi Hazarlar tarafından şehri korumak için inşa edilmiştir. Kiev 250 yıl Hazarlar (850-1100), 260 yıl Altınordu (1240-1500) egemenliğinde yaklaşık 500 yıl Türkler tarafından yönetilmiştir.

Kiev nerede?

Avrupa’nın ilgi çekici kenti Kiev, Ukrayna’nın başkentidir ve 3 milyon nüfusuyla en büyük ve canlı şehridir. Orta Ukrayna’nın kuzeyinde, Dinyeper Nehri üzerinde yer alır.

Kiev’i tanıyalım

Şehrin resmi adı uzun bir zamandır, Ukraynaca Київ kelimesinin Latin harfleriyle yazılışı Kyiv’dir (Kiev). Şehrin İngilizce dilinde yaygın olarak kullanılan adı, Rusça Киев kelimesinin Latin harfleriyle yazılmış şekli olan Kiev’dir. Ukrayna’da Kyiv şeklinin kullanımı daha yaygındır, Kiev ise ekseriyetle yabancı medyada kullanıldığı şeklidir. Şehrin adının, İngilizce dilindeki rehber kitaplarındaki yazım biçimi tartışmalıdır.

Kiev tarihi

Ukraynalılar, başkentlerinin Doğu Avrupa’daki medeniyetin kurulmasında üstlendiği rolden ötürü gurur duyarlar. Doğu Avrupa’daki en eski şehirlerden biri olan Kiev tarihinin, 5. yüzyıla kadar dayanmasına karşın, bu bölgedeki yerleşimler çok daha öncelerine dayanır. Kiev, 9. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan bir Doğu Slav devletinin merkeziydi. Kiev şehri, 10. yüzyıldan itibaren 13. yüzyılın başlarına kadar geçen dönemde, günümüzde Kiev Knezliği olarak bilinen ilk Ukrayna devletinin başkenti olarak altın çağlarını yaşadı.

Bu devlet, günümüz Doğu Avrupa Slav devletlerinin dini ve kültürel temellerini şekillendiren devlettir. 13. yüzyılın ortalarında Kiev Kinezliği, Moğollar tarafından işgal edildi. Aynı yüzyılın sonlarında Kiev, Litvanya Büyük Dükalığının bir parçası oldu. 1569 yılında şehir Lehistan-Litvanya Birliğine alındı. 1654’te Kazak komutanı Bogdan Hmelnitski, Kiev’i bu birlikten kurtardı ama hemen sonrasında Rus hegemonyasına devşirdi. Bu eylem, Ukrayna milliyetçilerinin halen kanayan bir yarasıdır.

Şehir, 1775 yılında tamamen Rusya’ya dahil oldu ve Rus devrimi sonrasında meydana gelen bir kaosla beraber, 1918-1920 yılları arasında kısa bir bağımsızlık dönemi haricinde, Rus hakimiyetine girdi. Bu iki yüzyıl boyunca Kiev şehri, Rus göçü ile beraber artan Ruslaşma sürecine maruz kaldı. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, bağımsız Ukrayna’nın başkenti oldu ve günümüzde büyük bir Avrupa başkentidir.

Kiev iklimi

Ortalama sıcaklıklar yaz aylarında maksimum 26 ° C (79 ° F) / minimum 15 ° C (59 ° F) ve kışın maksimum -2 ° C (28 ° F) / minimum sıcaklık -8 ° C (17 ° F) arasındadır. İlkbahar ve sonbahar çok kısa olabilir. 38 ° C (100 ° F) gibi yüksek sıcaklıklara sahip olan ısı dalgaları nadiren de olsa yaz aylarında görüldüğü olur ve -20° C  (-4 ° F) civarı, kısa ancak sert soğuk hava dalgaları da kışın yaşanabilir.

Kiev’de konuşulan dil

enel olarak Kiev’deki insanlar misafirperverdir ve size yardım etmeye isteklidir. Bununla birlikte, eğer Ukraynaca veya Rusça bilmiyorsanız, restoranlar ve dükkanlarda zorlanabilirsiniz, ancak bu durum giderek değişmektedir ve genç nesiller arasında İngilizce yaygınlaşmaktadır.

Kiev şehrinin sakinlerinin %85’i etnik olarak Ukraynalıdır ve çoğu Rusça konuşur (Bununla birlikte şehir genelindeki tüm Kievliler, Ukraynaca da anlar ve konuşur); Ukraynaca, özellikle Batı veya Orta Ukrayna’dan gelen göçmenler tarafından konuşulmaktadır. Birçok eski Sovyet şehri gibi Kiev de çok kültürlü bir şehirdir. Kent nüfusunun yaklaşık %13’ünü oluşturan etnik Ruslara, ayrıca Ermenilere, Azerilere, Beyaz Ruslara, Gürcülere ve Tatarlara rastlayacağınız kesindir. Yahudi, Polonya, Rumen ve Macar kökenli olduklarını savunanlar insanlar da vardır.

Yasal olarak, tüm tabela ve trafik işaretleri Ukraynaca dilindedir. 2011’den bu yana, tüm Ukrayna genelinde, Ukraynaca tabelalarda, Latin harfleriyle yazılmış çevirileri de yer almaya başlamıştır.

Kiev’de görülmesi gereken yerler

  • Khreshchatyk Caddesi (Хрещатик) (Metro: Maidan Nezalezhnosti veya Khreshchatyk). Kent merkezinin ana caddesidir, bazı hafta sonlarında trafiğe kapanır ve eğlenen insanlar doludur. Her yer eğlenen, mutlu insanlarla doludur ve insanları izlemek çok keyiflidir.
  • Maidan Nezalezhnosti (Майдан Незалежності) (Khreshchatyk Caddesi, Metro: Maidan Nezalezhnosti veya Kreshchatyk). Bağımsızlık Meydanı ya da Maidan, dünya çapında ünlüdür ve Yulya Timoşenko, Viktor Yuşçenko ve Turuncu Devrim taraftarları ve destekçilerinin, Rus yanlısı hükumetin ve yozlaşmış rejimin devrilişinden on sene önce, Ekim 2004’te, süregelen yoksulluğun ve kayırmacılığın sona ermesi hayallerinin gerçekleştiğini görebilmek için haftalarca kamp kurduğu meydandır. Bu meydan Kiev’deki merkezi buluşma ve toplantı yeridir.
  • Andriyivsky Uzviz veya Andrew Yokuşu (Андріївський узвіз) (Andrew Yokuşu, Podil’deki Kontraktova Ploshcha’ya doğru iner Metro: Kontraktova ploscha). Bu şirin, çok engebeli, Arnavut kaldırımı sokağının en üstünde, St Andrew Kilisesi (2011’den beri restorasyon için kapalı) yer alır. Yokuş boyunca basamaklı kaldırımlar da yer alır fakat uygun bir ayakkabı giymekte fayda vardır. Cadde, hediyelik eşya satıcıları, restoranlar, galeri ve müzelerle doludur. Turistik olsa da çekicidir.
  • Kiev Altın Kapısı veya Zoloti Vorota (Золоті ворота) (Metro: Zoloti Vorota). Bu kapı, Mussorgski’nin “Bir Serginin Resimleri” eserinde anlatılan, Kiev Altın Kapısının 1982 yılında yeniden yapılandırılmış halidir. Ziyaret etmek ve şehir surları hakkında bilgi edinmek için oldukça güzel bir mekandır. Bazı güzel binalar da vardır ve bu civarda, Porsche Cayenne, Lexus, Audi, BMW ve Mercedes gibi lüks otomobil tutkunu, Ukrayna’nın yeni zenginleri göze çarpar.
  • Mariyinsky Sarayı ve Mariyinsky parkı (Маріїнський Палац) (Metro: Arsenalna). Aşıklar Köprüsünün (Lovers’ Bridge) bulunduğu yerdedir. 2012-2014 yılları arasında yenileme çalışmaları yapılmıştır.
  • Kiev TV Kulesi – Televizyna vezha (Телевізійна вежа), Vul. Dorozhytska, (вул. Дорогожицька,) 10 (Metro: Dorogozhichi.). 1973’te inşa edilmiş 385 m yüksekliğinde (1,263 fit) kafes şeklinde çelik kuledir. Turistlerin ziyaretine kapalıdır. Faal platformun yüksekliği 200 metredir.
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık