DOLAR: 5.78 TL
EURO: 6.44 TL

İşte Huawei’in İşletim Sistemi: HarmonyOS

2 ay önce
71 kez görüntülendi

İşte Huawei’in İşletim Sistemi: HarmonyOS  tanıtildi

Huawei, Geliştiriciler Konferansı’na hızlı başlayarak yeni işletim sistemini tanıttı.

Google, geçtiğimiz aylarda biraz da ABD hükümetinin baskısı altında kalarak, Huawei ile Android ortaklığını sonlandırmanın eşiğine gelmişti. Önce yeni Huawei akıllı telefonlarında Android bulunmayacak dendi, ardından bu beklentiler giderek yumuşatıldı. Gelinen son noktada Huawei ve Google ortak olmaya devam ediyor. Şu sıralar teknoloji kullanıcılarının ve bu rekabeti dışarıdan izleyen tüketicilerin pek de gündeminde olmayan bir konu var: İşletim sistemleri tarih oluyor, yerine ekosistemler geliyor.

Akıllı telefonlar, kol saatleri, fırınlar, ocaklar, kahve makineleri, arabalar, otobüsler, otonom uçaklar, gemiler, uydular… Bir ekosistemin temel mantığı ise içerisindeki üyeleri tek bir çatı altında toplamasıdır. Bu çatı, doğada aynı çevresel şartlar, aynı iklim olabilir. Teknoloji dünyasında ise çatı dediğimiz şey işletim sistemidir.

Huawei’ye dönecek olursak, HarmonyOS’un tam bir ekosistem çatısı olduğunu söylemek mümkün. Zira şirket konferans sırasında öyle bir sunum yaptı ki firmaların isimlerini değil, baş harflerini verse bile rakiplerini net bir şekilde açıklamış oldu. Hepimiz o sahneyi görünce bunun mobil cihazlardan daha öte bir strateji ortaya koyduğunu anladık.

Huawei’nin PC ürün gamındaki işletim sistemi ortağı elbette Microsoft. Ancak HamonyOS ile birlikte PC’de de özerk işletim sistemine geçiş yapılabilir. Firma ortak olduğu için doğrudan Microsoft’u hedef göstermedi ama Apple’ın macOS işletim sistemini gösterdi.

Giyilebilir teknolojinin en büyük çıktısı olan akıllı saatlerin işlevleri giderek artıyor. Bir süredir kendi hücresel erişim imkanına sahip akıllı saatler görüyoruz. Gelecekte telefonsuz bir çağın yaşanması için de en önemli geçiş ürünleri saatler olarak görülüyor. Dolayısıyla şu anda bu cihazlardaki rekabet umurumuzda olmayabilir, ancak zamanla olacak.

Huawei, HarmonyOS ile akıllı saatlerde de yer alacak. Bu alanda yolunu yeni yeni oturtan Google’ın WearOS’u, Samsung’un Tizen’i ve Apple’ın WatchOS’u en büyük rakipler olacak.

Tabletler artık ölmek üzereymiş gibi görünebilir. Ancak onlar da gelecek için önemli birer geçiş ürün gamını temsil ediyor. Zira tabletler ve bilgisayar artık neredeyse aynı olmaya başladılar. Mobil işlemcilere sahip bilgisayarlar ve harici klavyelere sahip tabletler ağır şekilde pazara hakim. HarmonyOS ise tablet savaşında Android ve Apple’ın henüz çiçeği burnunda olan işletim sistemi iPadOS’u hedef aldı. Bakalım neler göreceğiz.

Akıllı TV’ler ve akıllı TV cihazlarının yaygınlaşacağı açık. Huawei’nin Harmony ile giriş yapacağı ilk pazar da akıllı ekranlar ve TV cihazları olacak. Çünkü mobil kadar sert koşullara sahip olmayan bu pazarda kullanıcılara yönelik iyileştirmeleri yapmak daha kolay, daha düşük riske sahip. Apple’ın en güçlü ürünlerinden Apple TV’de kullandığı tvOS ise Harmony’ye meydan okuyacak. Daha doğrusu Huawei, bu pazarda da Apple’a baskı kurmak istiyor.

İşte Huawei’in İşletim Sistemi: HarmonyOS Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık