DOLAR: 5.69 TL
EURO: 6.29 TL

İstanbulkart’a pet şişe atıkları karşılığı ne kadar bakiye yüklenecek

11 ay önce
384 kez görüntülendi

İstanbulkart’a pet şişe atıkları karşılığı ne kadar bakiye yüklenecek?

İstanbul büyükşehir belediyesi çevreye atılan pet şişelerin doğaya zarar vermesini önlemek amacı ile yenibir proje geliştirdi . Pet şişeyi otomata atan istanbul kart kullanıcılarının kartlarına yükleme yapilacak

İstambul Büyükșehir Belediyesi dünyada bir ilke kimya atarak örnek bir uygulamayı hizmete sokuyor . Ülkemizin aslında dünyanın en büyük sorunlarından birtanesi olan plastik atıklar bunların en basında da pet şişeler bulunmakta . İBB bu pet şişeleri otomatlara atan istambul kart kullanıcılarına geçirdikleri pet şişe oranında kartına bakiye yüklemesi yapacak.

Peki pet şişeleri otomatlara atanlara nekadar yükleme yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin başlatacağı bu örnek kampanya sayesinde çevreye büyük zarar veren pet şişelerin hem geri dönüşüme kazandırılması hemde çevreye verdiği büyük zararın önüne geçilmesi planlanıyor.

Uzmanların yaptıkları araştırmalarda pet şişelerin doğaya atıldığında en yavaş çözülen maddelerin başında yer aliyor. Bu pet şişeler geri dönüşüme kazanıldığında yeniden pet şişe üretiminde kulanılarak ekonomiye geri kazandırılmış olunuyor bu sayede çevreye verilecek büyük zararin da minimuma inmesi planlanıyor.

İstambul Büyükşehir Belediyesinin bünyesinde bulunan İSBANK çalışanları tarafından geliştirilen pet şişe otomat makineleri sayesinde hem vatandaş hemde belediye kazanç sağlayacak . Turkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’da günde yaklaşık 18 bin ton evsel atılıyor. Bu atıkların 6.5 bin tonu İBB yararından çöp toplama ve geri dönüşüm merkezlerinde ayrıştırılarak ekonomiye geri kazandırılıyor.

Geliştirlen geri dönüşüm otomatları ilk olarak şehrin 10 işlek noktasına yerleştirilecek ilerleyen zamanlarda geri dönüşüm otomatları 100’e yakin noktaya konarak daha çok vatandaşın kullanması sağlanacak .
Büyük Şehir Belediyesi

İlk etapta geri dönüşüm otomatları ilk etapta 10 işlek noktaya konulacak, sonrasında bu sayı 100’e çıkacak. Bu otomatları kullanımı teşvik etmek adına İBB tarafından ekstra ödüller de verilecek. 50 pet şişe atana Şehir Tiyatrolar’ında ücretsiz bilet, 100 pet şişe atana İBB restoranlarında indirimli yemek gibi kampanyalar yapılacak.

Pet şişe karşılığında ne kadar bakiye yüklenecek

0.33 litrelik pet şişe 2 kuruş
0.50 litrelik pet şişe 3 kuruş
1 litrelik pet şişe 6 kuruş
1.50 litrelik pet şişe 9 kuruş

0.33 litrelik alüminyum kutu 7 kuruş
0.50 litrelik alüminyum kutu 9 kuruş

 

Pet şişe ile İstanbulkart’a nasıl yükleme yapılır ?,Pet şişe makinesi  ile İstanbulkart yüklemesi yapma,Pet şişe otomatı ile İstanbulkart yüklemesi yapma,şişe otomatı ile İstanbulkarta bakiye  yükleme,şişe otomatı ile İstanbulkarta bakiye  yüklemesi nasıl yapılır,İstanbulkart’a pet şişe atıkları karşılığı ne kadar bakiye yüklenecek

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık