DOLAR: 5.69 TL
EURO: 6.29 TL

İnci Nasıl Oluşur?

11 ay önce
403 kez görüntülendi

İnci Nedir? Nasıl Oluşur?

Günümüz de  ziynet  eşyası yapımında kullanılan bir çok değerli  maddeler kullanılmaktadır . Aslında sadece  günümüz de değil tarih boyunca bu maddeler bulunduğu çağın tekniğiyle işlenip ziynet veya süs eşyası olarak kullanılmıştır. Bu cisimlerin  önde gelenlerinden bir tanesi de  İncidir. Yapılan arkeolojik kazılarda da çeşitli çağlara ait olduğu belirlene takılarda da incinin sıklıkla kullanıldığı saplanmaktadır . Günümüzde de inci bir çok alanda takı ve süz eşyası olarak özellikle bayanların  her zaman beğenisini kazanmıştır .

İnci Nedir ve Nasıl Oluşur

İnci Nedir ve Nasıl Oluşur

Aslında bir maddeyi değerli kılan en önemli faktörlerden biri dünyamızda nadir bulunması ve işleme maliyetinin yüksek olmasıdır. Bu  saydığımız bu faktörler arasında da inci yerini almakta . Peki inci nasıl oluşur, İnci doğal olarak   istiridye,tarak ve bazı midye türlerinin içinde oluşur. inci  %90’dan fazlası Kalsiyum “Karbonat” adlı maddeden oluşmaktadır.  İnciler , genellikle okyanus tabanlarında yaşayan yumuşakçaların içinde çeşitli evreler sonucu oluşan bir maddedir  bu sebepten ötürü bulunması bir hayli zor maddedir .

 Yapay inci üretimi

Teknolojinin gelişmesiyle günümüzde yapay inci , olarak da bilinen  yapay inci üretimi gerçekleşmektedir. İnci yapımının bir yöntemi vardır bunların en başında ise özel bir cam kullanılarak yapılan incilerdir .

Kültür incisi

Günümüzde uygulanan kültür incisi elde etme yolları 19. ve 20.yy.larda Japon araştırmacılar Mise ve Nishikawa tarafından keşfedilmiştir. Bu tekniğin patenti kısa süre sonra Mikimoto Kōkichi tarafından alınmış ve ilk hasat 1916’da alınmıştır. İnciler, yaşayan bir canlı tarafından üretilen tek değerli taşlardır.

 

inci nasıl oluşur?, inci nedir?, Türkiyede inci çıkarılan yerler, Türkiyede inci çıkarılan yerlerin haritası, Turkiye’de inci üretimi, Turkiye’de inci madenleri

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık