DOLAR: 5.92 TL
EURO: 6.53 TL

Hegemonya nedir

10 ay önce
280 kez görüntülendi

Hegemonya nedir

Hegemonya, bir devletin hakim devletin hegemon olarak bilindiği bir diğeri üzerinde kontrol sahibi olduğu bir uygulamadır.Hegemonya, bir sosyal grup ya da başkaları tarafından bir ülkenin egemenliğine atıfta bulunur. Hakimiyet ekonomik, politik veya askeri olabilir. Terim, “lider” anlamına gelen “hegemon” kelimesinden ya da sadece “egemenlik” anlamına gelmekteydi. Eski Yunanlılar terimi, bir şehrin politik-askeri hakimiyetini diğeri üzerinde göstermek için kullandılar. 19. yüzyılda hegemonya, kültürel ya da toplumsal üstünlük anlamına geliyordu. Sosyologlardan biri Karl Marx ismiyle Marksist Teori kültürel hegemonyayı hazırladı. Hegemonya’nın egemen sınıfın toplumun değerlerini ve değer sistemini etkileyebileceği fikri olduğunu belirtmektedir.

Hegemonya’nın Tarihsel Örnekleri
Her zaman başkaları üzerinde hakim olan bir hükümdar veya hanedanlık vardı. Örneğin, MÖ 8. ve 1. yüzyıllar arasında, Sparta şehir devleti Peloponnesian Ligi’ne egemen olmuştur. Dahası, Çin hegemonyası, Eski Doğu Asya’da 770-480 BCE İlkbahar ve Sonbahar döneminde yaşanmıştır. Daha sonra 1.-14. Yüzyıllarda CE, Harsha adında bir Hintli lider, hegemonyası altında kuzey Hindistan’ın çoğunu getirdi. 15.-19. Yüzyıllarda, Batılı ülkeler dünyanın çoğuna hâkim oldu. Portekiz (1494-1580), Hollanda (1580-1688), İngiltere (1688-1792 ve 1815-1914), İspanya ve Almanya gibi birçok hegemonik güç vardı.

20. yüzyılın başlarında, dünya çoklu hegemonik güçler yaşadı. Ancak, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında, egemen ulusların yeni bir ürünü ortaya çıktı. Çin, Fransa, SSCB, Birleşik Krallık ve ABD’yi dahil ettiler. Beş ülke arasında SSCB ve ABD liderlerdi. İki çelişen ideolojiyi temsil ettiler: komünizm ve kapitalizm. 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra ABD dünyanın tüm milletleri üzerinde dünyanın egemen gücü oldu.

21. Yüzyılda Hegemonya
21. yüzyılda, belirli bir dünya hegemonuna işaret etmek zorlaşmıştır. Ancak, Çin’in ABD’yi egemen dünya lideri olarak ele geçirme yolunda olabileceği önerileri var. ABD, resmi bir küresel hegemonya empoze etmek için askeri veya mali kaslara sahip görünmüyor. Çekimlerle ilgili olarak, Forbes’a göre dünyanın hakim liderleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve onu yakından takip eden Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri Başkanıdır. Üçüncü lider, Almanya Başbakanı Angela Merkel.

Hegemonya Biçimleri
Daha önce de belirtildiği gibi, hegemonya, kültürel hegemonya, parasal hegemonya ve diğerlerinin yanı sıra bölgesel hegemonya gibi farklı biçimler alabilir.
Kültürel Hegemonya
Marksist felsefenin ilerlediği kültürel hegemonya, kültürel olarak farklı bir toplum üzerinde belirli bir egemen sınıfın egemenliğidir. Bu egemen sınıf, toplumu değerleriyle, algılarıyla ve inançlarıyla etkiler. Sonunda, bu inançlar toplumsal normlar ve evrensel olarak egemen ideolojiler haline gelir. Sonuç olarak, yönetici sınıf, politik, sosyal ve ekonomik statükoyu toplumun gelişiminin kaçınılmaz bir parçası olarak haklı çıkarmayı başarır. Statüko, yönetici sınıfın kendilerini zenginleştirdiği bir araç olmaktan çıkar. Politikada hegemonya dolaylı emperyal baskınlığı simgeliyor.

Parasal Hegemonya
Diğer taraftan parasal hegemonya, bir ülkenin uluslararası para sistemi operasyonları üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu bir senaryodur. Böyle bir devletin, uluslararası kredilere, ödemeler dengesi (BOP) problemlerini yönetebilme yeteneğine sahip olması gerekeceği için, BOP kısıtlamalarından, döviz piyasalarından ve dünyadan sorumlu bir hesap birimini zorlama yetkisinden yoksundur. ekonomik hesaplamalar. Böyle bir egemenliğin örneği, ABD dolarının dünyadaki forex piyasalarındaki diğer birçok para birimindeki baskınlığıdır. Michael Hudson’un Süper Emperyalizm’e göre, ABD doları, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın sağlıklı desteğini kazanıyor.

Bölgesel Hegemonya
Bölgesel hegemonya bir ülke bir bölgedeki diğerlerini etkilediğinde ortaya çıkar. Bölgesel hegemonya haline gelir. Bölgesel bir hegemonya ile komşu ülkeler arasındaki ilişki her zaman dünya hegemonyası ve diğer devletlerinkine benzer. John Mearsheimer olarak bilinen ünlü bir uluslararası ilişkiler uzmanına göre, ülkeler, diğer ulusların niyetlerinin belirsizliğinden ve egemenlik savaşında hayatta kalma arzusundan dolayı bölgesel hegemonyayı takip ediyorlar. Mearsheimer, küresel hegemonyaya ulaşmanın mümkün olmadığına inanıyor. Bölgesel hegemonya örnekleri arasında Amerika Birleşik Devletleri, Batı Afrika’daki Nijerya ve Güneydoğu Asya’daki Endonezya bulunmaktadır.

Hegemonya’nın Neden Olduğu Zorluklar
Hegemonya’nın başlıca sorunu, var olan bir hegemonyaya karşı ortaya çıkan bir güce nasıl tepki verileceğidir. Onlarla işbirliği yapmak ya da onları cezalandırmak için bir çatışma var. Böyle bir yükselen güce bir örnek Çin’dir. Çin yakında dünyanın ikinci en büyük hizmet ve ürün üreticisi olarak akredite olacak. Dünya bunu bilmeden önce dünyanın en büyük ekonomisi haline gelecektir. Öte yandan, yakın geçmişte ABD hem siyasi hem de ekonomik zorlukların kurbanı olmuştur. Yakında, Çin ve ABD tarafından dünyanın iki kutuplu bir hegemonyasını görmek sürpriz olmayacaktır. Amerika hala askeri silahlarda dünya lideridir. Nükleer silahlarda mükemmelleşen Kuzey Kore’yi görmek ABD’nin egemenliğini tehdit ediyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık