DOLAR: 5.90 TL
EURO: 6.65 TL

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

5 ay önce
285 kez görüntülendi

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yaşamımız çevremizde yer alan su, toprak, hava, enerji, para, zaman vb. çeşitli kaynaklara sıkı sıkıya bağlıdır. Her insan çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak yaşamını zenginleştirecek refah düzeyini yükseltecek mal ve hizmetlere olabildiğince fazla miktarda sahip olmak ister. Ancak kişilerin, ailelerin ve toplumların sonsuz sayıdaki istek ve ihtiyaçlarına gidermede kullanabildikleri bu kaynaklar her zaman sınırlıdır.

Özellikle toplumun en belirgin tüketim birimi olan ailelerin bir ülkede üretilen mal ve hizmetlerin %80’nini satın alıp tükettiği kaynaklarını idare etme yöntemleriyle de toplum kaynaklarını etkilediği dikkate alınırsa; önemli ve kıt kaynaklardan olan para, zaman, enerji, gibi kaynakları; yerinde ve ölçülü kullanılması, satın alma faaliyetlerinin etkin bir biçimde planlanması ve bu plana göre yürütülmesi gerekmektedir. Çünkü Ailenin, üyelerinin istek ve ihtiyaçlarını temin etmek için sahip olduğu ve çevresindeki kaynakları kullanma ve değerlendirme biçimi ailenin dolayısıyla toplumun yaşama düzeyi ve kalitesi aynı zamanda çevre üzerinde de etkili olmaktadır.

Bu nedenle; güvenliğimiz ve geleceğimizin yüksek refah içinde olmasını sağlamanın tek yolu, tüketim amacıyla kullanılan mal ve hizmet taleplerimizi gözden geçirmek ve sahip olduğumuz kaynakları yerinde ölçülü ve bilinçli kullanmakla mümkündür. Sahip olduğumuz para, zaman, enerji v.b. kaynaklarımızı; Mümkün olduğunca az miktarda, dikkatli, planlı kullanarak hem tutumlu olabilir savurganlığı önleyebiliriz, hem de bugünün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek kuşaklarında ihtiyaçlarını dikkate alarak kaynak kullanımında sürdürülebilirliği sağlayabiliriz.

Enerji tasarrufu için neler yapılabilir

Enerji ihtiyacı ve kullanımı açısından üzerinde en fazla durulması gereken grup ailedir. Çünkü toplumda aileler diğer kaynaklardan olduğu gibi enerji kaynaklarının kullanımı ve tüketiminde de rol oynayan en önemli tüketici gruplarından biridir. Evde yürütülen faaliyetlerde, büyük ölçüde enerji tüketen araçlar kullanılmaktadır. Isınma, aydınlatma, temizlik, kişisel bakım, eğlence, dinlenme ve benzeri faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla aileler enerji kaynaklarını kullanmaktadır.

Günümüzde ise enerji kaynaklarının giderek kıtlaşması ve fiyatlarının yükselmesi, evle ilgili faaliyetlerin yürütülmesinde aileleri ekonomik yönden olumsuz olarak etkilerken, toplumsal kaynakların sürdürülebilirliğini de sınırlandırmaktadır. Bu nedenle ailelerin bu araçları satın alırken ve kullanırken bazı tasarruf noktalarına dikkat etmeleri bir zorunluluk haline gelmiş durumdadır. Örneğin, 120 metrekarelik bir evde yaşayan dört kişilik bir ailenin ısıtma, soğutma, yemeklerin pişirilmesi ve saklanması, bulaşık ve çamaşırların yıkanması, televizyon gibi eğlence araçlarının kullanılması ve aydınlatma için harcadığı elektrik enerjisi yılda 2 bin Kwh civarındadır.

Oysa basit önlemler alarak evlerimizde en az %30 oranında enerji tasarrufu sağlamak mümkündür. Evlerde kullandığımız elektriğin ortalama %80’i elektrikli aletlerce tüketiliyor. Enerji etiketi, bir cihazı yıllık enerji tüketimi bazında A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle ifade edilen 7 grupta sınıflandırılmaktadır. A harfi en düşük enerji tüketimini işaret eder. A sınıfı elektrikli aletler ortalama %45 daha az enerji tüketirler. Bu nedenle araçlarımızı satın alırken en az enerji tüketenleri tercih etmemiz gerekir.

Asgari Yaşam Standartlarına Göre 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik tüketimi araştırmalara göre 230 kilowattır. Evde araçların kullanımında alınacak basit tasarruf yöntemleriyle aylık faturası tutarı ortalama olarak yarıdan fazla azaltılabilir.

Uygulanan tasarruf yöntemleriyle 2009 Mart Faturası 57.61 TL tasarruf sonrası 27.22 TL’ye düşmüştür. Ortalama 30 TL tasarruf yapılmıştır.
* Tasarruf öncesi ve sonrası harcamalar 1kwh saat=25 kuruş olduğu dikkate alınarak TL bazında hesaplanmıştır.

Buzdolabında enerji tasarrufu nasıl yapılır? >>

Kaynak:solar-academy.com

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık