DOLAR: 5.81 TL
EURO: 6.56 TL

Enflasyonla Topyekûn Mücadele

8 ay önce
195 kez görüntülendi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün yaptığı basın toplantısı ile Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında alınan kararları açıkladı. Yıl sonunda enflasyonun beklenenden yüksek çıkmaması için seferberlik başlatıldı.

Türkiye’nin 2019-2021 yılları arasını kapsayan, ekonomide iş planını ortaya koyan Yeni Ekonomi Programı’nda temel politikaların kurgulandığı alanların başında Enflasyon ile Mücadele gelmektedir.

Özellikle son dönemde kurda meydana gelen spekülatif artışlar sonucu fiyatlamalarda yaşanan yukarı yönlü gidiş, yüksek enflasyona neden olmuştur.

Gelinen durum sadece kamu kurumları yada bakanlıkların mücadelesinin ötesinde Enflasyonla Topyekun Mücadele ihtiyacı doğurmuştur.

Türkiye’nin, enflasyonla mücadelesinde başarıya ulaşması için kamu öncülüğünde başlatılan bu program, özel sektörün gönüllük esasına dayalı desteğini hedeflemektedir.

Bu kapsamda, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na katkı sağlamak isteyen tüm firmalardan beklenti ürün ve hizmetlerde, yıl sonuna kadar yüzde 10 asgari indirim taahhüdü vermeleridir.

Yüzde 10’luk indirimin yanı sıra, iki önemli uygulama daha hayata geçirilecektir.

1 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Bankalarımız, bu kapsamda yüksek faizle kullandırılmış olan kredilerin faiz oranlarında yüzde 10 indirim yapacaklar.

2018’in son üç ayında bekleyen KDV iadelerinin ödenme süreci hızlandırılacak. 2019 yılı başlarından itibaren, iade başvurusu tarihini takiben 10 işgünü içinde iade talebinin %50’si, incelemenin bitmesini beklemeden mükellefe ödenecek.

Bu mücadele programına destek veren tüm firmalarımız, internet sitemizden kamuoyuna duyurulacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık