DOLAR: 5.69 TL
EURO: 6.29 TL

Elektronik Sigara Ölüm Getirdi

3 hafta önce
36 kez görüntülendi

Elektronik Sigara Ölüm Getirdi

ABD’de bir kişi, elektronik sigara kullanımına bağlı bir solunum hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Elektronik sigara, ülkemizde yasak olmasına rağmen dünya çapında oldukça popüler. Normal sigara ile sık sık kıyaslanan bu cihazların ABD’de gizemli bir hastalığın kaynağı olduğu iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde ülkede ilk defa bir vatandaş bu gizemli hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. İllionis salgın hastalıklar kurumunda görevli olan Doktor Jennifer Hayden, yaptığı açıklamada hastanın, elektronik sigara kullanımı sonrası tanımlanamayan bir hastalık nedeniyle tedavi altına alındığını açıkladı.

ABD’li yetkililer, elektronik sigara kullanımı ile gizemli bir akciğer rahatsızlığı arasında bir bağ olduğuna inanıyor. 22 eyalette gözlemlenen 193 vaka olduğunu belirten CDC, vakaların çoğunda esrarın etken maddesi olan THC’nin sıvı olarak elektronik sigarada da içildiğini belirtti. Vakalar, 28 Haziran-20 Ağustos arasındaki dönemde rapor edildi.

CDC yöneticilerinden Robert Redfield, yaptığı açıklamada “Elektronik sigara kullananlarda görülen akciğer hastalığı salgınında bir kişinin öldüğünü duymaktan üzüntü duyduk” derken bu ölümün elektronik sigarayla ilişkilendirilen sağlık risklerine yönelik tahminleri de güçlendirdiğini ifade etti.

Doktorların gizemli hastalık ile ilgili olarak şu ana kadar elde ettikleri bilgilere göre rahatsızlık ile herhangi bir mikrop ya da bakterinin ilgisi bulunmuyor. Bütün hastalar bir şekilde THC aldıklarını kabul ederken hastalığın bulaşıcı olmadığı ifade ediliyor.

Amerikan Elektronik Sigara Birliği Başkanı Gregory Conley, hastalığın nikotin ile değil esrar ve diğer uyuşturucularla ilgili olduğuna inandıklarını söyledi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA’dan Mitch Zeller ise soruşturmanın başında olduklarını ve gerçekleri elde etmeye çalıştıklarını söyledi.

Elektronik sigara ile ilgili tartışmalar daha uzun süre devam edecek gibi gözüküyor. En doğrusu ise hiç başlamamak, başladıysak da sigarayı tamamen bırakmak gibi duruyor.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık