DOLAR: 5.55 TL
EURO: 6.16 TL

Çörek otunun bilinmeyen faydaları

10 ay önce
272 kez görüntülendi

Çörek otunun bilinmeyen faydaları

Aksuvital Ar-Ge merkezinden Gülay Fidaner, yapılan hücre ve hayvan deneyleriyle çörek otunun antioksidan etkisi olduğunu bildirirken bu özelliği dolayısıyla organlar üzerinde oksidatif strese karşı koruyucu etkinliği olduğu açıkladı.

Çörek Otunun Bilinmeyen Faydaları
Günümüzde gıdalarda mikrobiyel, fiziksel ve kimyasal özellikleri korumak ve gıdanın yapısını, dış görünüşünü, tadını, kokusunu olumsuz yönde etkilemeyecek nitelikteki katkı maddelerinin kullanımına yönelik yoğun bir eğilim bulunmaktadır. Bugüne kadar yapılmış çalışmalarda gıdaların depolaması sürecinde oluşabilecek en önemli problemlerden biri olan oksidasyonu önlemek ve gıdaların raf ömrünü uzatmak için sentetik antioksidanlar kullanılmıştır.

Çörek otunun bilinmeyen faydaları

  • Kan şekerini düşürür ve dengeler. Dolayısıyla diyabet ve türevlerini de önler.

•    Kanser düşmanı niteliğindeki çörek otu; prostat, pankreas, kalın bağırsak, göğüs ve rahim kanseri gibi birçok kanser türünün tedavisine yardımcıdır.

•    Kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürür.

•    Çörek otu aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.

•    Özellikle kanser tedavisi sırasında alınan radyasyondan ve normal hayatta maruz kalınan radyasyonun etkisinden kurtulmak için de çörek otu tüketilmelidir.

•    Morfin bağımlılığını giderdiği bilimsel olarak kanıtlandığı için diğer bağımlılık yapıcı maddelere karşı da tüketilebileceği söylenmektedir.

•    Tümör oluşumunu engeller.

•    Sedef ve egzama gibi dermatolojik hastalıkların geriletilmesinde de çörek otu büyük rol oynar.

Son yıllarda sentetik antioksidanların toksikolojik ve kanserojenik özelliklerinin tespiti nedeniyle üretilen katkı maddelerinin gıdalara ilave edilmesinden kaçınılmaktadır. Bu nedenle gıdalara ilave edilecek antioksidanlarda aranan en önemli özellik doğal olması, sentetik olmamasıdır. Antioksidan kullanımında bir diğer kriter antioksidanların maliyetinin düşük olması tüketici tercihinde aranan önemli bir faktördür. Antioksidan etkiye sahip bitkilerden birisi de çörek otu esansiyel yağıdır.

Bu yağın tıbbi özellikleri konusunda bazı çalışmalar yürütülmüş olmakla beraber, ne yazık ki bu bitkiden elde edilen ve antioksidan etkiyi sağlayan uçucu yağların gıdalarda kullanımı hakkında yeterli sayıda bilimsel çalışmalar yapılmamış ya da yapılan çalışmalarda elde edilen bulgular arasında çelişkili sonuçlar olduğu saptanmıştır.

 

Çörek otunu nasıl tüketebilirsiniz?

Çörek otunun öğütülmüş olarak değil de tohum olarak satın alınması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Öğütülmüş çörek otu, bekletildiğinden dolayı içerdiği mucizevî faydaları kaybetmektedir. Bu yüzden tohum halinde satın alınıp, el değirmenlerinde öğütülerek kullanılmalıdır. Eğer öğütülmeden, tohum halinde tüketilirse sindirimi çok zor olabilmektedir. Bu nedenle öğütülerek veya çiğnenerek tüketilmelidir.

Bu derlemede, bugüne kadar çörek otu uçucu yağının gıdalarda antioksidan olarak kullanımı, antioksidan aktiviteye sahip maddelerin elde edilmesinde kullanılan farklı ekstraksiyon yöntemlerinin karşılaştırılması, çörek otu uçucu yağında bulunan fraksiyonların termal stabilitesi, sentetik ve doğal antioksidanların özellikleri vs. konusunda yapılmış çalışmaların sonuçları değerlendirilmiştir.

Çörek otunun antioksidan etkisinin hücre ve hayvan deneyleriyle gösterildiğini ve bu özelliği dolayısıyla organlar üzerinde oksidatif strese karşı koruyucu etkinliği olduğunun altını çizen Fidaner, “Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve düzenleyicidir.

Kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu ve tümör oluşumunu azalttığını gösteren araştırmalar vardır. Ayrıca alerjik rinit, bronşiyal astım ve atopik dermatit rahatsızlığı olan 152 hastaya 40-80mg/kg/gün dozda çörek otu yağı kapsülü verilmiş ve çalışma sonucunda çörek otu tohumu yağının alerjik hastalıkların tedavisinde yardımcı ajan olarak kullanılabileceği açıklanmıştır. Sindirim sistemi bozukluklarında yaygın bir şekilde kullanılan çörek otu tohumlarının sulu ekstresiyle yapılan bir çalışmada ise mide suyundaki asit oranını azaltarak ülsere karşı koruyucu etki gösterdiği bildirilmişitir.” ifadelerini kullandı.

Ar-Ge uzmanı Fidaner, çörek otunun hipoglisemik etkisini araştıran hayvan deneyleri ve klinik çalışmalar yapıldığını söyleyerek, “Gönüllülerin kullanıldığı bir çalışmada, 1gr çörekotu günde iki kez ağız yoluyla alınmış, 2 hafta sonra kan glikoz seviyelerinde azalma gözlenmiştir. Geleneksel olarak romatizmada kullanılan çörek otunun antienflamatuar etkisi bilimsel çalışmalarda kanıtlandı.

Antibakteriyel ve ağrı kesici etkilerinin gösterildiği deneysel çalışmalar da bulunuyor. İnsan sağlığı üzerine birçok faydası ve koruyucu özelliği bulunan çörek otu tohumu yağını kapsül formunda veya yağ olarak salatalarınızda günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Çörek otunun tohum ekstreleri ve bileşenlerinin toksik özelliğinin düşük olduğunu bildiren Fidaner, “Gebelik sırasında kullanılmamalıdır. Yan etkileri ve kullanım süresiyle ilgili herhangi bir kayıt bulunmamakla birlikte 2 aydan fazla süreyle kullanılmaması gerekir.” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık