DOLAR: 5.90 TL
EURO: 6.65 TL

Çamaşır Makinesi ve Kurutucu Kullanımında Enerji Tasarrufu

5 ay önce
325 kez görüntülendi

Çamaşır makinası kullanımında tasarruf önerileri

Evde en çok enerji harcayan elektronik aletlerin başında çamaşır makinesi geliyor! Çamaşırda enerji tasarrufu yapmanın sırları burada!Evimizde en çok enerji harcayan makinalardan biri hiç kuşkusuz çamaşır makinası. Haftada en az iki defa çalıştırdığımız ve neredeyse enerjiyi yutan bu cihazı, enerji tasarruflu olarak kullanmak mümkün.

Elektrikli aletler, artık hayatın vazgeçilmezi. Her evde bulunuyorlar ve onların olmadığı bir hayatı düşlemek, artık neredeyse imkansız. Bu aletlerden en çok kullanılanlardan birisi de, kuşkusuz çamaşır makinesi. Her tür ve her fiyat aralığı için çeşitleri bulunan bu makineler, evlerde en büyük yardımcılarımız. Ama bu aletlerin elektrik tüketimi,çoğu zaman faturalarımızı el yakacak derecede ısıtacak derecede. Bu konuda da dikkatli olmak gerekiyor tabi ki.

Çamaşır makinesinde tasarruf sağlamanın yolları, aslında oldukça basittir.

 1. Daha az su, enerji ve deterjan harcayan makine satın alınmalıdır.
 2. Çamaşır makinesinin çevresinde en az 5cm boşluk olmasına dikkat edilmelidir.
 3. Tavsiye edilenden fazla deterjan kullanılmamalıdır. Düşük ısıda temizleme yapan deterjanlar tercih edilmelidir. Aşırı köpüren ya da az veya fazla miktarda deterjan kullanımı verimsiz temizleme demektir.
 4. Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların maliyeti büyük ölçüde kullanılan sıcak suyun miktarına bağlıdır. Çamaşırlar gerekmedikçe yüksek ısıda yıkamak yerine ılık (30- 40 o C ) veya soğuk suyla yıkanmalıdır. Elektrik enerjisinin %90’ı suyu ısıtmada harcanır.
 5. Çamaşır makineleri yıkama programlarına uygun olarak tam doldurulmadan çalıştırılmamalıdır.
 6. Çok kirli ve lekeli çamaşırları önceden ıslatmak veya varsa otomatik çamaşır makinesindeki ıslatma fonksiyonunu kullanarak ikinci yıkamayı kaldırmak önemli bir tasarruf sağlar.
 7. Çamaşırlar cinsleri ve kirlilik durumlarına göre ayrılarak doğru yıkama programları seçilmelidir.
 8. Çamaşır makinesinin süzgeci ara sıra temizlenmelidir.
 9. Çamaşırları aşırı kurutmayın. Fazla harcanan enerjinin yanında aşırı kurutma çamaşırı tüylendirir ve yıpratır.
 10. Çamaşırları kurutma makinesinde kurutmak hem fazla enerji harcamasına hem de çamaşırların daha çabuk yıpranmasına neden olur. Çamaşırlar mümkünse dışarıda güneş ve rüzgârdan yararlanılarak kurutulmalıdır. Zorunlu olmadıkça kurutma makineleri kullanılmamalıdır.
 11. Kurutma makinesinde her kurutma işleminden sonra süzgeç temizlenmelidir. Aksi halde hava kanallarını çamaşır lifleri ve iplikçikler doldurur ve üflenen kuru havanın geçmesine engel olur. Bu da kurutma işleminin uzamasına ve daha fazla enerji tüketimine neden olur

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık