DOLAR: 5.91 TL
EURO: 6.52 TL

Beyin Gücüyle Oyun Oynamanın Yolu Bulundu

2 ay önce
52 kez görüntülendi

Beyin Gücüyle Oyun Oynamanın Yolu Bulundu

İsviçre, Zürih’te bulunan ETH Üniversitesi’nden araştırmacılar, motor becerileri hasar görmüş insanların zihinlerini kullanarak oyun oynayabilmelerini sağlayan bir sistem geliştirdi.

Pek çok fiziksel engelli insan tekerlekli sandalye kullanmak durumunda kalıyor. Bu kişiler için sandalyelerini kontrol etmek bazen hayatlarını daha zor bir hale getirebiliyor. Araştırmacılar, bu kişilerin hayatlarını kolaylaştırabilecek bir çalışmayı hayata geçirme yolunda önemli bir adım attı. Zürih’te bulunan ETH Üniversitesi, zihinle çeşitli kontroller sağlayan sistemler üzerinde çalışan bir ekibe sahip. Deneylere gönüllü olarak katılan felçli hasta Samuel Kunz, ekibin geliştirdiği sistemi kullanarak Brain Driver/Beyin Sürücüsü adlı oyunu oynamayı başardı.

Sistem hakkında açıklamalar yapan Nörolog Dr. Rea Lehner, sistemin elektrotlar aracılığıyla insan zihni ile bilgisayar arayüzünü buluşturduğunu ve henüz pilot kullanım aşamasında olduğunu söyledi. Lehner ayrıca asıl hedefin de felçli hastaların, yardıma ihtiyaç duymadan tekerlekli sandalyelerini kontrol edebilmesi olduğunu söyledi. Aynı üniversiteden Prof. Nicole Wenderoth ise sistemin geliştirilebileceğini eklerken, kafatasının çok iyi bir yalıtkan olduğunu ve beyini koruduğunu, kafatasının yarattığı zorlukların ileride bilim tarafından çözümleneceğini söyledi.

Beyin Gücüyle Oyun Oynamanın Yolu Bulundu Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık