DOLAR: 5.92 TL
EURO: 6.53 TL

Arif Susam Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

2 ay önce
76 kez görüntülendi

Arif Susam Kimdir? Sanat Hayatı ve Eserleri

Arif Susam Kimdir? Taverna müziğinin usta ismi ve değerli temsilcilerinden olan sanatçı uzun yıllardır bu alanda çok kıymetli eserler vermiştir. Taverna müziğinin başarılı ismi Arif Susam Kaç Yaşındadır?  Başarılı sanatçı 1956 yılında doğmuştur. Eğitim hayatı İstanbul Konservatuarı’nda sekiz yıl süreyle yatılı devam eden isim Klasik Batı Müziği eğitiminin yanında orkestra şefliği eğitimine de devam etmiştir. Arif Susam Nerelidir? diye soracak olursak, Arif Susam Elazığlıdır.

Arif Susam piyano, alto saksafon, sibemol klarnet, tenor saksafon müzik aletlerini çalmaktadır. Farklı enstürmanları çalması ile müziğinin kendine has niteliğini ortaya koymuştur. 1984 yılında “Yıldönümü” adlı şarkısıyla ünlü olan ve aynı yıl “Efsane Aşk” adlı ilk albümünü çıkaran sanatçı, “1982 yılında sahne hayatına Tarabya’da Köşem Restaurant’ta başlamıştır. Burada 14 yıl sahne alan Susam, programlarını piyanosuyla tek başına yapmıştır. Kumkapı Kordon restaurantta 5 yıl sahne alan sanatçı askerliğini İstanbul Yeniköy Kalender Orduevi’nde orkestra şefi olarak 1977 de yapmıştır.


Sanat Hayatı ve Eserleri

Albümlerinin tamamına yakınını canlı kayıt olarak hazırlayan Arif Susam, şarkılarında sahne konuşmalarına, bazı taverna efektlerine yer verir. Bu özelliği ile ünlü olan sanatçının albümlerinde canlı performans havası hakimdir ve böylece dinleyicileri için taverna müziği daima canlı biçimde yansıtılmaktadır. Bu tarz çalışmaları ile uzun yıllar dinleyenleri ile sıkı bir gönül bağı kurmuş, başarısını devam ettirmiş ve kendisine duyulan sevginin hakkını vermiştir.

Ünlü sanatçı Efsane Aşk isimli ilk albümünün ardından eserler vermeye devam etmiş, 1985 yılında Kara Kara, 1986 yılında Taverna Yıldönümü, 1987 yılında Kararsız Gönlüm albümlerine, üç ayrı çalışma olan Kader Utansın, En Büyük Cimbom- Şampiyonluk Gecemiz, O Kadın İçin albümlerine ise 1988 yılında imzasını atmıştır. 1989 yılında ise Hasreti Kutluyorum ile 80’li yıllarda adından çokça söz ettirmiştir. 1986 yılında Taverna Yıldönümü albümüyle 1.5 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaşarak büyük bir başarıya ulaşmıştır.

90’lı yıllara Evliler De Sevebilir- Hasret Olmasın albümüyle başlayan Arif Susam, Beni Düşün albümünü 1991 yılında, 1992 yılında Sevenler İçin ve yine Boncuk Gözlüm adlı çalışmasını 1993 yılında, 1994’te ise Unutulmuyor albümünü piyasaya sürmüştür. İşte Yeniden- Çılgınım, Sakın Unutma albümlerinin ardından 2000 yılında Aşkımız Bitmesin, 11 yıl aranın ardından 2011 yılındaysa Ölümsüz Sevdim albümüne imzasını atmıştır.

Onlarca şarkı, albüm ve eseri bulunan sanatçı, müzisyen kimliğinin yanında sinema filmlerinde de rol almıştır. Kader Utansın (1987), Hatıram Olsun (1988) filmlerinin ardından 1990 yılında Herşeyi Bitirdik ve Benimi Buldun filmleri çekilmiştir. 2000 yılında Veda Gecesi filminin ardından 2013 yılında Doksanlar adlı televizyon dizisinde yer almıştır. Bu dizinin ardından 2017 yılında ise Kolonya Cumhuriyeti sinema filminde rol alan Arif Susam, bu filmde Sıktı mı Canını adlı bir şarkı da seslendirmiş ve bu şarkı film müzikleri arasında yerini almıştır.


Özel Hayatı

1980 yılında Perihan Susam ile evlenen sanatçının, iki erkek çocuğu vardır. Oğlu Oğuz Susam babasının menajerliğini de yapmaktadır. Oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip sanatçı aynı zamanda mütevazılığı ile dikkatleri üzerine çekmiş, çok geniş bir kitle tarafından takdir toplamış, gönüllere taht kurmuştur.

Onlarca albüm ve şarkının yer aldığı müzik hayatı ve rol aldığı filmlerle başarılı bir sanat yaşamı süren Arif Susam, eserleri ve müziği ile yeni bir ekol oluşturmuş, alanında elde ettiği başarılarla sanat hayatın sürdürürken, sevenleri ile birlikte olmaya devam etmektedir.


Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık