DOLAR: 6.08 TL
EURO: 6.80 TL

2.Dünya Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

6 ay önce
295 kez görüntülendi

2.Dünya Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

II. Dünya Savaşı Eylül 1939’dan Eylül 1945’e kadar süren yıkıcı bir savaştı. Savaş Almanya , İtalya ve Japonya’nın yanı sıra Müttefik Güçler ve müttefikleri tarafından yönetilen Eksen Güçleri ve müttefikleri arasında yapıldı . Savaşın Fransa ve İngiltere’nin Polonya’yı işgal etmesi nedeniyle Almanya’ya savaş ilan ettiğinde başladığı söylense de, savaşa neden olan sebepler daha karmaşıktır. Kısa vadeli nedenlere ve uzun vadeli nedenlere bölünebilen İkinci Dünya Savaşı’na giden çeşitli faktörler vardı.

1. Dünya Savaşı

1. Dünya Savaşı

Uzun Vadeli Nedenleri

Birinci Dünya Savaşı‘nın 1918’de sona ermesinden sonra, 1. Dünya Savaşı‘na karışmasından Almanya’nın sorumlu tutulması gerektiğine dair genel bir düşünce vardı ve bu yüzden, savaşın tekrar ele alınamaması için sınırlamalar getirilmesi gerekti. ABD’den Woodrow Wilson , İtalya’dan Vittorio Emanuele Orlando, Fransa’dan Georges Clemenceau ve İngiltere’den Lloyd George From dahil olmak üzere büyük dünya liderleri, Almanya’nın cezalandırılması gereken yolları belirlemek için bir araya geldi. 

Fransa Almanya’ya intikam almak istediğinden , Versailles Antlaşması Georges Clemenceau lehine yapılmış ve Woodrow’un Avrupa bölgesine barış getirdiği düşünülen 14 maddelik plana dayanmamıştır.

Versailles anlaşması, Almanya’ya, Fransız-Prusya Savaşı sırasında iddia ettiği Fransız topraklarını geri vermesini istedi. Almanya’dan da astronomik olarak büyük bir para ödemesi istendi. John Maynard Keynes da dahil olmak üzere bazı uzmanlar, Versailles Antlaşması’nın çok sert olduğunu düşündükleri konusunda uyardılar. Onlar, bu tür ücretlerin, Almanya’nın, Birinci Dünya Savaşı tazminatları için ödeme yapmaya gücü yetmediği ve böylece Avrupa’nın geri kalanı için bir sorun yaratabileceğine inandıkları için, Almanya ekonomisine zarar vereceği konusunda uyardılar.

 

Hitler ve Diğer Diktatörlerin Yükselişi (Faşizm)

Versailles Antlaşması‘nı öğrenince, Almanya kızdı. Savaştan ötürü hayal kırıklığı ve sadece daha da kötüye giden işsizlik oranlarındaki öfke üzerine yapılan bir öfke vardı. Bu süre zarfında, Adolf Hitler Alman halkını Weimer Cumhuriyeti’nin (o zamanlar Almanya’nın adı) karşı karşıya olduğu sorunlara kolay çözüm vaatleriyle yerine getirme fırsatı buldu.

Bu süre zarfında siyasi iklim radikal ilişkiler ve partiler için olgunlaştı. Bu dönemde aktif olan bir parti Nazi Partisi idi. Hitler 1933 ve 1934 yılları arasında parti üzerinde kontrolü ele geçirdi. Ancak saltanatını diktatörlüğe çevirmeden çok uzun sürmedi. Weimer hükümetini devirmek için başarısız bir darbeden sonra, Hitler bunun yerine meşru yollarla zirveye ulaşmaya karar verdi ve sonuçta başarılı oldu.

Hitler’in diplomatik stratejilerinden biri, görünüşte makul olmayan taleplerde bulunmak ve bu talepler karşılanmadığı takdirde savaşı tehdit etmekti. İmtiyazlar verildiğinde onları kabul etti ve yeni talepler vermeye devam etti. Hitler, Alman halkının anavatanının haklı bir şekilde genişlemesine inanmış ve Nazi Almanya‘sına anti-semitik nefretin bir merceği aracılığıyla karar vermiştir. Hitler, Versailles Antlaşması’nı görmezden geldi ve Alman askerlerinin sayısını büyük ölçüde genişletti.

Fransa, İtalya ve İngiltere, Hitler’i Nazi Almanyası ile Münih Anlaşması‘nı imzalayarak ordusunu konuşlandırmaya ikna etmeye çalıştı. İngiltere Başbakanı Neville Chamberlain, Çekoslovakya’ya inme hakkı konusunda HItler ile müzakereyi içeren yatıştırma politikalarıyla bir başka dünya savaşından kaçınmaya çalıştı. Ancak, tüm difüzyon çabaları boştu.

O zaman, Hitler’in Avrupa’daki tek faşist lider olmadığına yardımcı olmuyor. İtalya’da, Benito Mussolini1920’lerden beri diktatördü. Mussolini özellikle faşist politikaları icat etti . Faşizm Nazizm farklıydı ve daha az sert olarak görüldü rağmen ikisi de ağır milliyetçilik körüklediği gibi, iki ideolojiler hala çok ortak vardı. 1936’da Mussolini, Hitler ile bir antlaşma imzalayarak sadakatini gösterdi.

1930’ların Büyük Buhranı

1929’dan 1939’a kadar, dünya Büyük Buhran olarak bilinen yıkıcı bir ekonomik kriz yaşıyordu . Büyük Buhranın II. Dünya Savaşı’na neden olmasında önemli bir rol oynadığı hiç kuşkusuzdur. Almanya’daki kitlesel işsizlik ve Japonya’daki yoksulluk gibi faktörler, vatandaşlar arasında kayda değer bir öfkeyi kışkırtarak, diktatörlük hükümetleri tarafından sallanmasına yol açarak, istedikleri zaman diğer ülkelerden zorla yağmalamayı kabul ettiler. Daha önce de belirtildiği gibi, Hitler’in de dahil olduğu çoğu lider, vatandaşlarının öfkesini ve nefretini diğer ülkelere yönelterek iktidarı ele geçiren oportünistlerdi. Öfke hükümetler tarafından, işlerin vaatleri ve daha iyi bir yaşam kalitesi ile kolayca sallanabilen insanları kontrol etmek için bir araç olarak kullanılmıştır.

Kısa Vadeli Sebepler

Mançurya’nın Japon işgali 

1931’de Japonya, kuzeydoğu Çin’de Mançurya’yı işgal etti. Uluslararası tepkiden korkan Japon hükümeti Mukden Olayını işgalinin bir nedeni olarak gösterdi. Ancak, asıl sebepleri Çin topraklarını ele geçirme arzusuydu, 1800’lerin sonlarında İlk Çin-Japon Savaşı’nda başlayan bir proje. İstila, Guangzhou, Nanjing ve Şanghay dahil olmak üzere, imparatorluk Japon Ordusunun korkunç savaş suçları gerçekleştirdiği çeşitli şehirlerin bombalanmasıyla başladı.

Etiyopya İtalyan işgali

1935-1939 arasında Etiyopya ve İtalya, Etiyopya’nın (aynı zamanda Abissinia olarak da bilinir) İtalyan işgali sonrasında savaş halindeydi. İtalya’nın işgali nedenleri arasında aç ve yoksul İtalyanlara daha fazla arazi ve kaynak sağlama arzusu vardı.

Polonya’nın Alman işgali

Alman askerleri 1939 Eylül’ünde Polonya’yı işgal etti. Bu an genellikle savaşın başlangıcı olarak görülür.

Almanya 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal etti. İki hafta sonra, Sovyetler Birliği davayı takip etti. Bu, II. Dünya Savaşı’nın başladığı ana nokta olarak görülüyor. Alman saldırısının ardından, Fransa ve İngiltere’nin ikisi de Almanya’ya savaş ilan etti.

Pearl Harbor Saldırısı

Savaşın başlangıcında bir olay olmasa da, Pearl Harbor’a yapılan saldırı Birleşik Devletler’i savaşa katmak için büyük önem taşıyor. 7 Aralık 1941’de Japonya, savaş ilanı olarak Hawaii’deki Pearl Harbor’daki bir savaş gemisini bombalayarak ABD’yi şaşırttı. Bombalamaların ardından, Birleşik Devletler misillemede Japonya’ya savaş ilan etti. Kısa bir süre sonra, İtalya ve Almanya da ABD’ye savaş ilan etti.

2.dünya savaşı nedenleri,2. dünya savaşı sonuçları,2. dünya savaşı nedenleri maddeler halinde,2 dünya savaşı nedenleri kisaca,2. dünya savaşı neden çıktı,2. dünya savaşı türkiye,2. Dünya Savaşı neden çıktı?,Birinci dünya savaşının nedenleri ve sebepleri nelerdir?

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık